Blog

AMP Nedir?

Google kelime arama sonuçlarınızdan bazılarının hemen altında şimşek ibaresini fark ettiniz mi? Bu, listelenen web sayfasının Google’ın AMP (Accelerated Mobile Pages) projesine uyumlu olduğunun göstergesidir. AMP ingilizce bir kısaltmadır. Türkçe açılımı ise Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak yapılır. AMP bir Google projesidir ve mobil sayfaların hızlı kullanılması için geliştirilmiştir.

Yeni bir web sayfası ziyaretinde içerik yüklenirken birçok aksiyon olur. Tarayıcınız ilk olarak HTML sayfasını yükler ve ardından yüklenecek diğer kaynakların bir listesini verir. Tipik bir web sitesinde, reklamlar sunmak, sayfa istatistiklerini izlemek, sayfanın güzel görünmesi (CSS), resimler, belki bir veya iki tür yazı tipi ve JavaScript bulunur. Bu isteklerin her biri, özellikle kaynakların ayrı bir sunucudan gelmesi gerekiyorsa zaman alır. Her bir kaynağın yüklenmesi yalnızca birkaç milisaniye olabilir, ancak ekler halinde çağırılan dosyaların yüklenmesi bu süreyi uzatır.

Sayfalarınız yüklenirken oldukça fazla zaman harcanıyor, genelde kullanıcılar fazla gecikme görmek istemezler. Ancak daha sayfaların hızlı yüklenmesini sağlamak amacıyla belli fedakârlıklar yaparsanız da tasarım kalitesinden ödün vermek zorundasınız bir çok web sitesinde tasarımdan fedakarlık yapılmıyor. Bu, özellikle mobil cihazlarda bir sorun halini alıyor. Hızlı bir İnternet bağlantınız olsa bile bu tür sayfaların yüklenmesi birkaç saniye sürebilir. Mobil bağlantılar ise genellikle bundan daha yavaş biçimde yüklenir.

Bir Google AMP Sayfasında Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

Doğrudan orijinal web sitesine değil, bir Google AMP sayfasına gönderildiğinizi öğrenmenin birkaç yolu vardır. Google Arama’da, herhangi bir AMP sayfasında küçük şimşekler sembolü ve yanında yanındaki AMP kelimesi bulunur: Buna ek olarak, tıkladıktan sonra, URL çubuğunun orijinal web sitesinin yerine bir Google adresi olacaktır. Ekranda orijinal URL bulunan bir çubuk görürsünüz. X’e dokunduğunuzda sizi Google Arama’ya geri götürür.

Sitenin AMP Olmayan Sürümüne Nasıl Geçilir?

Google AMP’yi kapatmanın hiçbir yolu yoktur. AMP özellikli bir siteyi bir Google Araması aracılığıyla ziyaret ederseniz, AMP sürümüne yönlendirilirsiniz. Google tarafından barındırılan kopya yerine ana siteye ulaşmak için masaüstü sitenizi telefonunuzun tarayıcısı aracılığıyla isteyebilirsiniz. IOS için Safari’de, adres çubuğunda sayfa yenileme simgesini uzun süre basılı tutun ve Masaüstü Siteyi İste düğmesine dokunun. Android’de Google Chrome’da Menü’ye gidin ve ardından İsteğe Bağlı Masaüstü Sitesi’ni kontrol edin. Windows ve macOS’ta, Google Arama’da AMP sonuçlarını görmezsiniz; Takip ettiğiniz AMP bağlantıları otomatik olarak ana siteye yönlendirilir. Ayrıca, web sayfasındaki herhangi bir bağlantıyı izleyerek kendinizi ana siteye yönlendirebilirsiniz. Google AMP, yalnızca Google Arama aracılığıyla ziyaret ettiğiniz ilk sayfayı sağlar. Diğerleri doğrudan ana siteden gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir